Flexibilní a chytrá mobilní robotika šitá na míru způsobuje v automobilovém průmyslu
Zveřejněno Flexible Manufacturing v 10. Říjen 2019
Revoluci ve spolupráci lidí a strojů
Významná německá skupina z oblasti automobilového průmyslu optimalizuje efektivitu a dosahuje špičkových inovací ve sféře manipulace s materiály. Využívá přitom mobilních robotů Omron řady LD s dopravníkovým nástavcem od cts GmbH.
Automobilová výroba a výroba na montážních linkách šly vždycky ruku v ruce. Až v okamžiku, kdy Henry Ford začal v roce 1913 ve svých závodech používat pásové dopravníky, se automobilu podařilo stát se opravdu masovým produktem, který si podmanil celý svět. V současnosti si běžný pracovní den bez montážních linek neumí v továrnách BMW nikdo ani představit. Tato skupina se v rámci úsilí o dosahování efektivity a flexibility opírá o průkopnické přístupy k dopravě a logistice. Tím dochází k lepšímu provázání pracovních procesů a zaměstnanci se nemusí zabývat opakujícími se úkoly, které mají velké časové nároky. A právě do tohoto konceptu skvěle zapadají mobilní roboty Omron LD na přepravu materiálu, které nabízí výjimečnou návratnost investice. Tyto autonomní mobilní roboty jsou vybaveny výškovou nástavbou s dopravníkem, kterou lze při manipulaci s nákladem výškově nastavovat. Nástavbu vyvinul systémový integrátor, společnost cts GmbH. Interakce mezi zaměstnanci a dopravními roboty ve společnosti BMW je skvělým příkladem toho, jak může v továrnách budoucnosti vypadat harmonická spolupráce.
Cíl: trvalá optimalizace výrobních a logistických procesů
V některých závodech BMW se každý den vyrobí až 1 600 automobilů. U takového objemu výroby představuje neustálá optimalizace a dosahování lepší efektivity formou inovativních strategií a technologií naprostý základ. Neodmyslitelnou součástí toho všeho jsou i logistika a doprava v rámci výroby. Ze skladů na montážní linku je potřeba nepřetržitě přepravovat malé i velké náhradní díly, jako jsou například součásti sestavy volantu nebo kabiny, vyměnitelné náhradní díly nebo vnitřní osvětlení interiéru vozů.
„Přeprava součástek zabírala zaměstnancům ve výrobních halách přes 60 procent pracovní doby. A protože je současně nepraktické, aby různé sklady a výrobní prostory propojovaly dopravníky, musel tento krok probíhat převážně ručně, což je stálo cenný čas,“ vysvětluje Aleksandar Cvetanovic, který ve společnosti Omron Industrial Automation Europe pracuje na pozici European Key Account Managera pro automobilový průmysl.
Inteligentní mini transportéry vychází vstříc potřebám a požadavkům zákazníků
V závodech BMW využívají automatizovaný přepravní systém bez řidiče již od 80. let 20. století. Používání tohoto systému nicméně není flexibilní a je závislé na pevně daných trasách ve formě drážek. V BMW proto potřebovali robota, který by uměl přepravovat takzvané „přepravní bedny pro malé náklady (KLT)“ a sám si dokázal vytvořit trasy. Tento transportní robot měl být dostatečně flexibilní a umět se rychle přizpůsobovat novým procesům, aniž by bylo potřeba provádět významné změny v infrastruktuře, což by mu oproti přepravě materiálu fixními trasami přinášelo značnou výhodu.Nezávislé stanovení ideální trasy
Již v roce 2015 přišla společnost BMW Group ve spolupráci s Fraunhofer Institute IML s prvními samořízenými roboty STR (Smart Transport Robot). Tyto roboty sloužily k přepravě paletových košů v logistických částech výrobních hal. V závodě BMW Group v Řezně nyní provozují jejich druhou generaci. Roboty nosí přepravní koše o hmotnosti až jedné tuny a autonomně je přepravují do cíle daného zboží. Nezávisle si vypočítávají ideální trasu a volně se pohybují po dané oblasti. U nové navigační metody SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) není potřeba mít v budovách žádné trvale nainstalované navigační majáky, takže se dá snadno využívat i v novém prostředí. Integrovaný bateriový modul z vozu BMW i3 dokáže robotům STR zajistit energii na celou směnu. Dodávku urgentních drobných dílů zajišťuje menší verze robotu STR, model miniSTR založený na mobilním robotu Omron LD.Argumenty pro Omron – zajišťování služeb a podpory po celém světě
„Abychom dokázali plně automatizovat vnitropodnikovou logistiku a provázat automatizaci výroby, fenomén Průmyslu 4.0 a digitalizaci, museli jsme vytvořit řešení na manipulaci s materiálem a vyvinout tvorbu úloh na základě softwarové architektury rozhraní AIV společnosti cts,“ říká Aleksandar Cvetanovic. „Náš systém pro správu vozidel Enterprise Manager nabízí ve srovnání s řešeními jiných výrobců víc možností. Další výhodu představovala skutečnost, že je naše řešení úzké a vysoké, protože v závodě BMW mají poměrné úzké cesty a vysoká zařízení. Hlavním důvodem, proč se společnost BMW rozhodla pro Omron, ale bylo globální poskytování služeb a podpory. Globálně působící podnik, jako je BMW, totiž potřebuje víc než jen kvalitní technické řešení.“