Přihlásit se

Objevili se technické potíže. Odeslání Vašeho formuláře nebylo úspěšné. Prosím přijměte naši omluvu a zkuste to znovu později. Podrobnosti: [detaily]

Download

Registrovat se

Objevili se technické potíže. Odeslání Vašeho formuláře nebylo úspěšné. Prosím přijměte naši omluvu a zkuste to znovu později. Podrobnosti: [detaily]

Download

Děkujeme za registraci u společnosti Omron

E-mail k dokončení registrace účtu byl odeslán na adresu

Návrat na webovou stránku

získejte přímý přístup

Níže zadejte své údaje a získejte přímý přístup k obsahu na této stránce

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Objevili se technické potíže. Odeslání Vašeho formuláře nebylo úspěšné. Prosím přijměte naši omluvu a zkuste to znovu později. Podrobnosti: [detaily]

Download

Děkujeme za váš zájem

Nyní máte přístup k Do toho, dámy! Objevte zajímavé kariérní příležitosti v oblasti automatizace

E-mail s potvrzením byl odeslán na

Pokračovat na stránku

Prosím nebo získejte přímý přístup a stáhněte si tento dokument

Sustainable Manufacturing

Do toho, dámy! Objevte zajímavé kariérní příležitosti v oblasti automatizace

Zveřejněno Sustainable Manufacturing01. březen 2024

Maryam Dolatabadi a Asunción Pastrana Costa jsou zkušenými odbornicemi na automatizaci ve společnosti OMRON. Vyzývají dívky a ženy: „Nebojte se, v tomto odvětví je vás naléhavě třeba!“

Dívky si hrají s panenkami, chlapci s náklaďáky. Ženy učí ve školách, muži vyrábějí auta. Nejspíš každý z nás slyšel tato obecná klišé. Přestože rovnost žen a mužů v posledních staletích pokročila, v mnoha myslích, školách a zasedacích místnostech se stále vyskytují stereotypy. „Je čas na změnu,“ říkají Maryam Dolatabadi a Asunción Pastrana Costa, které jsou obě členkami týmu odborníků na automatizaci společnosti OMRON. Vysvětlují, proč by v technických profesích mělo pracovat více žen a jak mohou pomoci čelit rostoucímu nedostatku kvalifikovaných pracovníků v mnoha průmyslových podnicích.

Důležitý krok proti nedostatku kvalifikovaných pracovníků

Pohled do přednáškových sálů, laboratoří a učeben prozrazuje, že technické obory studuje více mužů než žen. Odborníci tvrdí, že vývoj, jako jsou demografické změny, digitalizace a dekarbonizace, výrazně zvýší poptávku po inženýrech a informaticích. Nicméně už teď je specializovaných odborníků málo. Dívky by měly mít více informací o profesní rozmanitosti a kariérních příležitostech například v oblasti robotiky a automatizace. Je nutná užší spolupráce a větší angažovanost podniků, politiků a společnosti. Pojďme se tedy podívat, co nám chtějí Maryam a Asunción říct.

Maryam Dolatabadi: „Mám přirozený zájem o automatizační technologie.“

„Nemyslím si, že jeden čin sám o sobě stačí. Je potřeba, aby spolupracovalo mnoho oborů,“ říká Maryam Dolatabadi, která působí jako aplikační inženýrka ve společnosti OMRON v Dortmundu. Narodila se v Íránu, studovala automatizaci a robotické inženýrství na Technické univerzitě v Dortmundu a elektrotechniku a řídicí systémy na Technické univerzitě K. N. Toosiho v Teheránu: „Německo je v mnoha oblastech progresivní zemí. Ale co se týká žen v technických profesích, zaostává. Ráda bych vyzvala všechny německé dívky a ženy: Rozhlédněte se a zkuste něco nového!“

Ze své pozice elektrotechničky fixních robotů spolupracuje Dolatabadi velmi úzce se zákazníky a vyvíjí robotické buňky nebo automatizační řešení, která jsou přesně upravována podle jednotlivých požadavků. „Tento společný vývoj je nesmírně zajímavý. Už ve škole jsem vždycky chtěla vědět, jak přesně věci fungují. Tato zvídavost a radost z budování a tvorby je něco, co můžu ve své práci realizovat.“

Již v raném věku je důležité vyzkoušet mnoho věcí a rozvíjet odolnost a dovednosti. „Měly bychom hledat inspiraci u jiných žen a samy být inspirací druhým. Mnoho lidí si myslí, že práce v „průmyslu“ je špinavá. Ale tak to vůbec není. U jiných žen můžeme vidět, jaká doopravdy je například práce inženýrky. Je to skutečně důležitý obor, profese s budoucností. Zapojte se! Nenechte si od druhých diktovat, co byste měly dělat a kým byste měly být, najděte si, co vám vyhovuje!“

Asunción Pastrana Costa: „Je čas rozloučit se s úzkými korzety.“

Její kolegyně Asunción Pastrana Costa souhlasí. Tato 32letá žena pracuje na pozici ATC Solution Engineer (Vision) ve společnosti OMRON Europe ve Stuttgartu. Po absolvování telekomunikačního inženýrství na Katalánské polytechnické univerzitě v Barceloně šla Pastrana na Institut technologie v Karlsruhe (KIT). Napsala dizertační práci o „zpracování signálu“. „Myslím, že zpracování obrazu a technologie snímání jsou neuvěřitelně zajímavé. Už jako dítě jsem chtěla být vynálezkyní. Domnívám se, že dívky by se měly s novými zajímavými tématy seznamovat mnohem dříve. Měli bychom se přestat snažit vmáčknout své děti do pevně daných kategorií.“

Automatizační technologie je fascinující obor, který bude v budoucnu stále důležitější, protože podporuje lidi a vytváří hodnoty. „Musíme přestat myslet ve stereotypech. Mohu pracovat jako inženýrka, fyzička nebo mechanička, a přesto být ženou,“ dodala Pastrana. 

Pro OMRON a obecně pro společnost je velmi důležité získat pro technické vzdělání a technické obory více žen a dosáhnout tak větší rovnosti mezi pohlavími a pomoct každému využít naplno svůj potenciál. Je to také příležitost vyrovnat nedostatek zkušených pracovníků. V dnešní době je velmi obtížné najít dost mladých lidí se zájmem o kariéru v technických vědách a kvůli stárnoucí populaci se z tohoto tématu stává velký problém všech oborů. Musíme přijít s nápady, jak všechny, a zvláště ženy, nadchnout pro techniku. Mohlo by to pomoci zajistit, že v budoucnu získáme talentované lidi, které potřebujeme. 

Další díly naší série článků o „ženách v automatizaci“ najdete v našem blogu.

Přečtěte si naše další blogy o udržitelné výrobě

Obraťte se na odborníky společnosti Omron

Máte nějaké otázky nebo potřebujete osobní radu? Neváhejte se obrátit na některého z našich specialistů.
  • Omron Europe

    Omron Europe