Nad rámec techniky kvůli technice: Co se stane, když se průmyslová automatizace setká s provozní dokonalostí
Zveřejněno Operational Excellence v 30. Listopad 2024
V posledních několika letech došlo k rychlému technologickému pokroku, přičemž jako klíčový trend vyčníval vzestup umělé inteligence. V průzkumu mezi výrobci ve Velké Británii, USA a Kanadě 70 % dotázaných uvedlo, že do svých operací implementovalo nějakou formu umělé inteligence. Tato ochota přijmout nové technologie je impozantní, zejména proto, že zpracovatelský průmysl může automatizací tolik získat.
U některých společností je však motivace k přijetí nových technologií řízena spíše strachem, že zůstanou pozadu, než skutečným pochopením toho, jak mohou tyto nástroje podporovat širší obchodní cíle. Aby výrobci mohli těžit z příslibů technologie, musí se posunout dále, než jen přijmout technologii pro svou vlastní potřebu. Pouhé přidávání nových technologií do stávajících procesů a systémů nepovede automaticky ke zlepšení. Technologie jako umělá inteligence, strojové učení, IoT, kolaborativní robotika a pokročilá analytika vytvoří hodnotu pouze tehdy, pokud budou plně integrovány do firemní kultury.
Ve společnosti OMRON to dobře chápeme. Pro nás technologie slouží většímu účelu. Není to cíl sám o sobě, ale nástroj pro neustálé zlepšování – princip, který je součástí DNA společnosti OMRON už od jejího vzniku. Náš zakladatel Kazuma Tateisi věřil v neúnavnou snahu o zlepšení a inovace při současném hledání prospěchu pro společnost. Jedno z jeho oblíbených hesel „Zkuste to jako první“ ukazovalo jeho přesvědčení, že vždy existuje cesta vpřed, jestliže přijmeme výzvy s otevřenou myslí a přístupem, že všechno jde, když se chce.
Provozní dokonalost založená na technologiích
Tento duch neustálého zlepšování je samozřejmě srdcem naší provozní dokonalosti (OpEx). Právě v tuto chvíli začínají být možnosti zvýšení efektivity výroby, flexibilní výroby a zrychlené inovace opravdu zajímavé. Cílem tohoto přístupu k řízení podniku je aktivizovat celou organizaci a vytvořit kulturu, v níž se vedení a zaměstnanci podílejí na výsledcích podniku a mají možnost provádět změny.
Kazuma Tateisi rovněž prohlásil: „Pokud existuje nějaký prostor pro zlepšení, pak ho využijte“. Nikdy to nebyl jen slogan, byla to výzva k akci, která formovala přístup společnosti OMRON k automatizaci. Skutečná hodnota technologie podle nás spočívá v jejím potenciálu posílit postavení lidí, umožnit jim kreativně přemýšlet, zlepšovat procesy a posouvat hranice. Právě toto spojení technologií a lidské vynalézavosti vytváří ty nejvíc smysluplné inovace.
Existuje mnoho příkladů, jak mohou být inovace průmyslové automatizace, které se zrodily z této filozofie, implementovány tak, aby pozitivně přispěly k provozní dokonalosti:
Podpora lidí prostřednictvím automatizace
Jedním ze způsobů, kde se s tím lze setkat v praxi, je robotika a kolaborativní roboti, kteří nám umožňují využívat synergie mezi lidským talentem a technologickými možnostmi. Tato spolupráce zvyšuje efektivitu výroby a umožňuje dosahovat flexibilní výroby, kde lidé a stroje bez potíží spolupracují. Strojové učení a umělá inteligence jsou klíčem k harmonické budoucnosti mezi lidmi a stroji, v níž se roboti učí od lidí vzory pokynů, inteligentně se pohybují, aby pomáhali při manuální práci, a komunikují jak s lidmi, tak s jinými roboty.
Neustálé zlepšování s digitálními dvojčaty
Technologie digitálního dvojčete je dalším příkladem toho, jak může průmyslová automatizace vést k neustálému zlepšování. Vytvoření virtuálního dvojčete stroje nebo linky umožňuje testování konstrukčních, procesních a systémových vylepšení bez narušení skutečné výroby. Projekty lze zbavit rizik a optimalizovat náklady a dramaticky zkrátit čas potřebný k vývoji, sestavení a testování instalace. Technologie digitálního dvojčete také umožňuje pracovníkům na úrovni linky vstupovat do rozhodování o nových produktech a nových nákupech a identifikovat lepší způsoby provozu. Stručně řečeno, digitální dvojče podporuje neustálé zlepšování tím, že poskytuje informace pro rozhodování a usnadňuje a zlevňuje provádění změn.