Přihlásit se

Objevili se technické potíže. Odeslání Vašeho formuláře nebylo úspěšné. Prosím přijměte naši omluvu a zkuste to znovu později. Podrobnosti: [detaily]

Download

Registrovat se

Objevili se technické potíže. Odeslání Vašeho formuláře nebylo úspěšné. Prosím přijměte naši omluvu a zkuste to znovu později. Podrobnosti: [detaily]

Download

Děkujeme za registraci u společnosti Omron

E-mail k dokončení registrace účtu byl odeslán na adresu

Návrat na webovou stránku

získejte přímý přístup

Níže zadejte své údaje a získejte přímý přístup k obsahu na této stránce

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Objevili se technické potíže. Odeslání Vašeho formuláře nebylo úspěšné. Prosím přijměte naši omluvu a zkuste to znovu později. Podrobnosti: [detaily]

Download

Děkujeme za váš zájem

Nyní máte přístup k Co se stane, když jde průmyslová automatizace ruku v ruce s provozní dokonalostí

E-mail s potvrzením byl odeslán na

Pokračovat na stránku

Prosím nebo získejte přímý přístup a stáhněte si tento dokument

Operational Excellence

Nad rámec techniky kvůli technice: Co se stane, když se průmyslová automatizace setká s provozní dokonalostí

Zveřejněno Operational Excellence30. Listopad 2024

V posledních několika letech došlo k rychlému technologickému pokroku, přičemž jako klíčový trend vyčníval vzestup umělé inteligence. V průzkumu mezi výrobci ve Velké Británii, USA a Kanadě 70 % dotázaných uvedlo, že do svých operací implementovalo nějakou formu umělé inteligence. Tato ochota přijmout nové technologie je impozantní, zejména proto, že zpracovatelský průmysl může automatizací tolik získat.

U některých společností je však motivace k přijetí nových technologií řízena spíše strachem, že zůstanou pozadu, než skutečným pochopením toho, jak mohou tyto nástroje podporovat širší obchodní cíle. Aby výrobci mohli těžit z příslibů technologie, musí se posunout dále, než jen přijmout technologii pro svou vlastní potřebu. Pouhé přidávání nových technologií do stávajících procesů a systémů nepovede automaticky ke zlepšení. Technologie jako umělá inteligence, strojové učení, IoT, kolaborativní robotika a pokročilá analytika vytvoří hodnotu pouze tehdy, pokud budou plně integrovány do firemní kultury.

Ve společnosti OMRON to dobře chápeme. Pro nás technologie slouží většímu účelu. Není to cíl sám o sobě, ale nástroj pro neustálé zlepšování – princip, který je součástí DNA společnosti OMRON už od jejího vzniku. Náš zakladatel Kazuma Tateisi věřil v neúnavnou snahu o zlepšení a inovace při současném hledání prospěchu pro společnost. Jedno z jeho oblíbených hesel „Zkuste to jako první“ ukazovalo jeho přesvědčení, že vždy existuje cesta vpřed, jestliže přijmeme výzvy s otevřenou myslí a přístupem, že všechno jde, když se chce.

Provozní dokonalost založená na technologiích

Tento duch neustálého zlepšování je samozřejmě srdcem naší provozní dokonalosti (OpEx). Právě v tuto chvíli začínají být možnosti zvýšení efektivity výroby, flexibilní výroby a zrychlené inovace opravdu zajímavé. Cílem tohoto přístupu k řízení podniku je aktivizovat celou organizaci a vytvořit kulturu, v níž se vedení a zaměstnanci podílejí na výsledcích podniku a mají možnost provádět změny.

Kazuma Tateisi rovněž prohlásil: „Pokud existuje nějaký prostor pro zlepšení, pak ho využijte“. Nikdy to nebyl jen slogan, byla to výzva k akci, která formovala přístup společnosti OMRON k automatizaci. Skutečná hodnota technologie podle nás spočívá v jejím potenciálu posílit postavení lidí, umožnit jim kreativně přemýšlet, zlepšovat procesy a posouvat hranice. Právě toto spojení technologií a lidské vynalézavosti vytváří ty nejvíc smysluplné inovace.

Existuje mnoho příkladů, jak mohou být inovace průmyslové automatizace, které se zrodily z této filozofie, implementovány tak, aby pozitivně přispěly k provozní dokonalosti:

Podpora lidí prostřednictvím automatizace

Jedním ze způsobů, kde se s tím lze setkat v praxi, je robotika a kolaborativní roboti, kteří nám umožňují využívat synergie mezi lidským talentem a technologickými možnostmi. Tato spolupráce zvyšuje efektivitu výroby a umožňuje dosahovat flexibilní výroby, kde lidé a stroje bez potíží spolupracují. Strojové učení a umělá inteligence jsou klíčem k harmonické budoucnosti mezi lidmi a stroji, v níž se roboti učí od lidí vzory pokynů, inteligentně se pohybují, aby pomáhali při manuální práci, a komunikují jak s lidmi, tak s jinými roboty.

Neustálé zlepšování s digitálními dvojčaty

Technologie digitálního dvojčete je dalším příkladem toho, jak může průmyslová automatizace vést k neustálému zlepšování. Vytvoření virtuálního dvojčete stroje nebo linky umožňuje testování konstrukčních, procesních a systémových vylepšení bez narušení skutečné výroby. Projekty lze zbavit rizik a optimalizovat náklady a dramaticky zkrátit čas potřebný k vývoji, sestavení a testování instalace. Technologie digitálního dvojčete také umožňuje pracovníkům na úrovni linky vstupovat do rozhodování o nových produktech a nových nákupech a identifikovat lepší způsoby provozu. Stručně řečeno, digitální dvojče podporuje neustálé zlepšování tím, že poskytuje informace pro rozhodování a usnadňuje a zlevňuje provádění změn. 

Optimalizace založená na datech

Automatizace je základním kamenem provozní dokonalosti, protože umožňuje shromažďovat kritická data, která lze zpracovat a analyzovat za účelem identifikace a implementace vylepšení. Analýzy dat poskytují poznatky, které lze použít k předcházení překážkám ve výkonu, informují o plánech prediktivní údržby a zvyšují celkovou efektivitu zařízení (OEE), zatímco data v reálném čase mohou sloužit jako základ pro samooptimalizační systémy. Integrace AI a strojového učení do prediktivní údržby, rozhodování v reálném čase a optimalizace procesů přidává další vrstvu inteligence.

Modulární a škálovatelná automatizace

Automatizace by měla být nejen inteligentní, ale rovněž modulární a škálovatelná, aby se výrobci mohli přizpůsobit změnám na trhu, budovat flexibilitu a odolnost svých procesů i operací a rychleji inovovat. V současné době nedostatek standardizace – pokud jde o typ shromažďovaných dat a způsob, jakým se tato data shromažďují – omezuje schopnost automatizačního průmyslu plně reagovat na tuto poptávku. V budoucnu se očekává, že otevřené standardy v automatizační technologii zajistí interoperabilitu a spolehlivost napříč platformami.

Kyberneticky zabezpečená automatizace

Vzhledem k tomu, že společnosti jsou stále více závislé na připojených systémech a zařízeních IoT, stává se kybernetická bezpečnost v průmyslové automatizaci stále důležitějším aspektem provozní dokonalosti. K ochraně kritické infrastruktury před kybernetickými hrozbami, které by mohly narušit provoz, jako jsou úniky informací a zastavení výroby, jsou potřeba spolehlivé bezpečnostní strategie. To žene kupředu vývoj automatizačních produktů a služeb s rozšířenými bezpečnostními funkcemi, které budou chránit výrobní závody před problémy kybernetické bezpečnosti, jež se objevují po celém světě.

Vytváření hodnot pomocí technologií

Technologie podle nás není cílem sama o sobě – je prostředkem k vytváření hodnoty. Umělá inteligence a digitalizace mají transformační potenciál. Investice do nových technologií ovšem musí mít smysl v kontextu celého podnikání a musí posilovat postavení lidí. Teprve potom se můžou stát součástí přístupu, který posune provozní dokonalost na novou úroveň, a jejich efekt může být stěžejní. Kontaktujte nás pro více informací

Obraťte se na odborníky společnosti Omron

Máte nějaké otázky nebo potřebujete osobní radu? Neváhejte se obrátit na některého z našich specialistů.
  • Omron Europe

    Omron Europe