Mobilní robot automatizuje distribuci potravin v pilotním projektu v centru pro seniory
Zveřejněno Flexible Manufacturing v 16. Duben 2021
Kustaankartano Senior Center ve Finsku v současné době testuje autonomní mobilní robot pro automatizaci logistiky potravin mezi centrem Kustaankartano Food Centre a centrem pro seniory. Pilotní projekt probíhá ve spolupráci s organizacemi Service Centre Helsinki, Helsinki Social Services and Health Care Division a Forum Virium Helsinki. Jeho cílem je zefektivnit přepravu jídel do centra pro seniory.
0:00
-
Mobilní robot automatizuje distribuci potravin v pilotním projektu v centru pro seniory
Robot Polle (pracovní kůň) vyvinutý společností Dimalog Oy je založen na autonomním mobilním robotu LD-250 společnosti OMRON. Jedná se o nejsilnější model v řadě robotů LD, který si poradí se zatížením až 250 kg. Může se samostatně pohybovat a je navržen tak, aby komunikoval s lidmi a zajišťoval pracovní prostředí pro maximální spolupráci a bezpečnost.
Mobilní robot funguje jako servírovací vozík, ale kromě přepravy jídel a servírování nádobí ho lze použit také pro jiné předměty, jako je pošta, lepenkový odpad a prádlo. Mobilní robot se pohybuje nezávisle po servisních tunelech, výtazích a rampách centra Kustaankartano. Lze jej snadno rozpoznat, protože vydává zvuk kopyt, takže si ho každý snadněji všimne. Polle také identifikuje nebezpečí a potenciální překážky v uličkách. Díky dynamickému vyhýbání se překážkám se může pohybovat v úzkých a měnících se prostředích, například i když je přidána nová překážka, jako je postel.
Nový přístup k přepravě potravin
Katriina Bernoulliová, Multi-Service Development Manager v centru Service Centre Helsinki, vysvětluje důvody této změny: „V centru Kustaankartano se velká část času věnovaného distribuci potravin stráví přepravou jídel, protože oblast je velká a vzdálenosti mezi odděleními jsou dlouhé. Doufáme, že tato nová technologie distribuci usnadní. Aby byly dodávky potravin úspěšné, je nezbytné, aby zákazníci dostávali jídlo podle plánu, a pokud dojde k problému, byli o tom okamžitě informováni. Díky tomu pak bude možné dodávky potravin realizovat jinak.“
Roboty jsou v potravinářském průmyslu novým fenoménem. V novém projektu – kombinaci Kustis Goes Digi! a Co-created Health and Wellbeing (CoHeWe) – byla úzká spolupráce mezi zúčastněnými stranami stěžejní při zohledňování různých perspektiv. Během zkušebního provozu se bude shromažďovat zpětná vazba a pozorovat fungování mobilního robotu, aby bylo možné vyhodnotit následná opatření.
Jako partner pro implementaci robotu byla vybrána technologická společnost Dimalog Oy, která se specializuje na mobilní a kolaborativní robotiku. Návrhu služby použité v pilotním projektu se ujala společnost Muotohiomo Oy. Peeter Lange, Project Manager projektu Forum Virium Helsinki CoHeWe, k tomu říká: „Robot Polle je skvělým příkladem toho, jak město Helsinky vyvíjí inovace ve spolupráci se společnostmi. Kustaankartano je testovací platforma, kde si firmy mohou vyzkoušet své produkty v reálném uživatelském prostředí. Pokud inovace fungují, může město ušetřit peníze, čas a zdroje.“
Pokud bude pilotní projekt úspěšný, robotiku bude potenciálně možné použít v dalších potravinářských službách centra Service Centre Helsinki, zejména ve zdravotnictví. Experiment by mohl pomoci plně pochopit nabízené příležitosti. „V potravinářském průmyslu je použití robotiky stále poměrně nové, ale v blízké budoucnosti se jistě stane běžnějším,“ je přesvědčena Katriina Bernoulliová. „Díky robotu Polle získáme informace o tom, jak robot pracuje v oblasti přepravy potravin, ale snad také zjistíme více o možnostech využití robotiky v celém odvětví. Jedná se o zajímavý projekt, při kterém se toho hodně dozvídáme.“
Další příležitosti pro roboty
Kromě cateringu je robotizace považována za příležitost také pro další odvětví. Mikael Neuvonen, vedoucí projektu a ředitel jednotky Development Services Unit v centru Service Centre Helsinki, k tomu říká: „Experimentování a používání robotiky v různých službách je již dlouho jedním z našich cílů v této oblasti. Doufáme, že výsledky tohoto experimentu mohou být použity nejen pro přepravu jídla, ale také pro potřeby v sociálních službách a ve zdravotnictví.“
Toto přesvědčení znovu zaznívá v centru Kustaankartano Senior Center, kde se lidé rádi účastní nových experimentů. Ředitelka centra Tarja Sainiová vysvětluje: „V rámci projektu Kustis Goes Digi jsme v Kustaankartanu provedli různé digitální experimenty. Hledáme nové způsoby práce, které uleví našim zaměstnancům. Ti pak budou moci trávit více času péčí o klienty a prací s nimi. Tento pilotní projekt je jednou z částí projektu. Digitalizace je budoucnost a my se těšíme na to, jaké příležitosti nám spolu s robotikou přinese. Rozhodně chceme být součástí tohoto vývoje.“
Kontaktujte nás pro více informací
sdílet tento článek
X
Facebook
Linkedin
Kopírovat odkaz
Obraťte se na odborníky společnosti Omron
Máte nějaké otázky nebo potřebujete osobní radu? Neváhejte se obrátit na některého z našich specialistů.