Snadný přechod na elektromobily: Tři největší výzvy, které je třeba překonat v automobilovém průmyslu
Zveřejněno Industry 4.0 v 23. Listopad 2023
Zajištění dostatečného prostoru k montáži nových vozidel
Vzhledem k tomu, že jsou při výrobě elektromobilů zaváděny nové platformy, potýkají se výrobci se složitou výzvou, kterou představuje kapacita výrobního závodu. Při výrobě plug-in hybridních vozidel lze do výrobních linek přidat další stanice, protože mají některé části společné s linkami na výrobu spalovacích motorů.
Společnosti vyrábějící elektromobily na baterie (BEV) však kvůli zcela odlišné struktuře těchto vozidel stávající linky využít nemohou. Na základě předpokládaného objemu výroby by potřebovaly pro vozidla na baterie vybudovat samostatný závod nebo v rámci stávajícího závodu instalovat specializovanou linku.
Dobrou zprávou je, že automatizace nabízí řešení pro optimalizaci využití prostoru, což umožňuje automobilkám maximalizovat efektivitu bez nutnosti zavádět nová zařízení. Automatizační řešení mohou výrazně zlepšit využití podlahové plochy, protože umožňují ukládat díly takovým způsobem, který by byl pro člověka obtížně dosažitelný.
Školení zaměstnanců do budoucna
Odhad poptávky po nových vozidlech
Vzhledem k tomu, že elektromobily jsou na trhu relativní novinkou, chybí v automobilovém průmyslu historické údaje, na základě kterých by se dal spolehlivě odhadnout roční objem výroby potřebný k uspokojení poptávky spotřebitelů po konkrétním modelu elektromobilu. Tyto odhady jsou proto v této fázi spíše přibližné.
Výrobní linky společností vyrábějících elektromobily musí být tedy flexibilní a disponovat možností rozšíření. Po tom, co může začít jako nízkoobjemová výroba, se může náhle zvýšit poptávka, která pak může velmi rychle dosáhnout těch nejvyšších hodnot. Takovéto rychlé změny mohou vyžadovat přestavbu nebo investice do většího počtu pracovníků a nového prostoru určeného speciálně pro nové vozidlo, nebo všechny výše uvedené možnosti.
Flexibilní výrobní řešení jsou navržena tak, aby se minimalizovaly náklady a prostoje spojené s přechodem na nové vozidlo, zvládly se inovace a zároveň se i nadále podporovaly starší potřeby. Společnostem to pomůže udržet si konkurenceschopnost na rychle se měnícím trhu. Takováto přizpůsobivost umožňuje automobilkám obstát v konkurenci na dynamicky se rozvíjejícím trhu. Nejrůznějším úkolům lze snadno přizpůsobit například kolaborativní roboty, což pomáhá minimalizovat výměnu zařízení.
Výroba elektromobilů byla dříve vnímána jako něco vzdáleného, ale to už nyní neplatí. Klíčoví hráči v tomto odvětví spolupracují na vývoji cenově dostupných a efektivních modelů a společnost OMRON přitom figuruje jako přední výrobce průmyslové automatizace. Podle agentury Reuters se očekává, že by celosvětový trh s bateriemi pro elektromobily mohl do roku 2030 dosáhnout hodnoty 250 miliard dolarů. Výrobci automobilů se nyní musí vypořádat s problémem, který představuje splnění rostoucí poptávky, a zároveň podporovat inovace. V našem informačním dokumentu získáte cenné informace o tom, jak optimalizovat své procesy tak, aby této rostoucí poptávce vyhověly.
Kontaktujte nás a my vám poskytneme více informací