Pět výzev v procesech balení a paletování u velmi smíšené výroby v malých objemech
Zveřejněno Flexible Manufacturing v 21. Prosinec 2021
John van Hooijdonk, vedoucí oborového marketingu v oblasti RSZ ve společnosti OMRON Europe
Nový produkt právě opustil továrnu v balení připraveném k uvedení na trh ve smíšeném poměru stanoveném tak, aby vyhovoval potřebám zákazníků. S obalem přitom manipulovala jiná společnost, která zajistila smluvní balení. Smluvní balení lze nalézt ve všech segmentech rychloobrátkového spotřebního zboží (RSZ), ale zejména v segmentu produktů s vyššími cenami, jako jsou třeba produkty pro osobní péči nebo cukrovinky. Jedná se o rychle rostoucí oblast, která uspokojuje poptávku spotřebitelů po větší rozmanitosti.
Mnoho výrobců se může rozhodnout ponechat přebal svých produktů na specializovaných poskytovatelích služeb. Co je tedy třeba vzít v úvahu v souvislosti s procesy smluvního balení a zvýšenou poptávkou po produktech s řadou variant v malých individuálních množstvích – tedy při vysoce smíšené výrobě v malých objemech?
Automatizovaná řešení podporovaná roboty nabízejí pomoc
Chytrá automatizovaná řešení založená na robotech, jako je robotické vychystávání, balení, paletování, údržba strojů nebo optimalizovaná automatická intralogistika, mohou pomoci překonat potřebu manuální práce ve vysoce smíšené, maloobjemové výrobě. Díky automatizaci založené na robotech mohou poskytovatelé služeb smluvního balení nabídnout flexibilitu, produktivitu i spolehlivost. To jim pomáhá čelit výzvám souvisejícím se stále kratšími cykly životnosti produktu, měnícími se návrhy balíčků, různými velikostmi balení a variantami produktů. Následujících pět typických výzev při nasazení a možnosti jejich řešení ukazují, jak to může vypadat.
Výzva 1: Kombinace produktů při sekundárním balení
Kombinace různých typů produktů v balení má svá úskalí. Ruční procesy nabízejí flexibilitu, ale mohou ovlivnit kvalitu. Kromě toho může být obtížné najít a udržet zaměstnance pro tyto úkoly. Příchozí zboží musí být rychle zpracováno, ale musí být k dispozici i obalový materiál. Ke zvládání těchto úkolů se jako ideální jeví technologie podávání v procesech sekundárního balení.
Řešení? Jeden plně integrovaný systém balení s koordinovanými výrobními linkami a optimalizovaným množstvím. Díky grafickému uživatelskému rozhraní nejsou nutné žádné znalosti programování. Pomocí správce výrobních postupů lze linku nakonfigurovat na několik produktů a přepínat mezi nimi stisknutím tlačítka. Výsledky: větší flexibilita, kratší prostoje, snížení pracovního zatížení zaměstnanců a nižší náklady a složitost na balicí lince.
Výzva 2 Doplnění materiálu na lince
Optimální doplňování materiálu na lince je klíčem ke zlepšení celkové efektivity vybavení a vyhnete se díky němu čekání u strojů. Ale to není vše. Ruční činnosti spojené s prováděním těchto úkolů často nejsou ergonomické a mohou představovat bezpečnostní problémy. Proto je vhodné zlepšit doplňování materiálu na lince. V neposlední řadě automatizace dodávek spotřebního materiálu minimalizuje přechodné skladování spotřebního materiálu a odpadu.
Koboty, potenciálně v kombinaci s mobilními roboty, mohou tuto situaci vyřešit tím, že pomáhají s podáváním materiálu. Kobot sbírá obalové materiály z jednoho místa a umísťuje je přímo na dopravní pás nebo do balicího stroje. Spotřební materiál již není nutné ručně vykládat.
Výzva 3: Intralogistika a přechodné skladování
Základní procesy, jako je výrobní tok v továrně, jsou zpravidla již vysoce automatizované. Druhotné procesy, jako je dodávka spotřebního materiálu nebo likvidace odpadu, však často ještě automatizovány nejsou. Ruční činnost omezuje efektivitu a může vést k chybám. Přechodné skladování nebo zaplněné výrobní prostory zahrnují značné a často skryté náklady. Inovativní robotická řešení zde mohou pomoci optimalizovat provozní rychlost a dostupnost požadovaného zboží.
Výhody automatizované přepravy materiálu jsou zřejmé: automatické doplňování umožňuje zmenšit zásoby na místě, optimalizovat prostor a nakupovat včas. Bonusem je sledovatelnost, kontrola zásob a automatizovaný pohyb maloobjemových zásob.
Výzva 4: Vybalování a distribuce zboží
Distribuční centra (DC) nebo místa přebalu musí řešit jiné problémy, včetně skládání krabic z palet a jejich rozbalování, přepravy zboží k přebalu nebo likvidace odpadu. Plně nebo poloautomatizovaná manipulace a robotická přeprava mohou ušetřit spoustu úsilí. Například k vyložení palet lze použít roboty. Příchozí zboží je zkontrolováno a krabice jsou pak naloženy buď na dopravní pás, nebo na autonomní mobilní roboty (AMR), které je pak dále přepravují.
Současně mohou koboty díky automatizovaným procesům řezání otevírat krabice. Ty lze podávat v předem určené velikosti nebo ve smíšeném pořadí. Díky tomu jsou balicí linky flexibilnější a efektivnější a zároveň se zlepšuje sledovatelnost a bezpečnost.
Výzva 5: Paletování na konci linky
Paletování je opakující se činnost způsobující bolesti svalů a zranění pracovníků. Ti pak dělají chyby, které mohou mít za následek smíchání s nesprávnými produkty nebo chybějící krabice v rámci palety.
S tím pomáhají inovativní paletovací řešení EOL. Automatizovaná paletizace umožňuje uživatelům pomocí kolaborativních robotů rychle nastavit specifikace paletování. Ve srovnání s průmyslovými roboty vyžadují řešení s koboty o 50 procent méně podlahové plochy. Obsluha může bezpečně pracovat vedle robota, což umožňuje nepřetržitý provoz.
Závěr
Moderní řešení automatizace a robotiky pomáhají zajistit smluvní balení a balicí operace vhodné pro továrnu budoucnosti, a to díky dokonalé rovnováze mezi produktivitou a snadným použitím. K dispozici jsou řešení, která jsou přizpůsobitelná jak směrem nahoru, tak směrem dolů, která zvládnou výkyvy poptávky v dodavatelském řetězci a která snižují celkové náklady v oblastech, jako jsou nároky na podlahový prostor nebo přechodné zásoby.