Jak urychlit integraci kobotu
Zveřejněno Operational Excellence v 08. Únor 2023
Dobré plánování a silní partneři pomáhají malým a středním podnikům překonávat překážky v automatizaci.
Kolaborativní roboty, známé také pod označením koboty, se těší velké oblibě, protože umožňují automatizovat časově i zdrojově náročné úkoly. Celosvětový trh s kolaborativními roboty se v současné době odhaduje na přibližně 1,2 miliardy dolarů. Objem prodeje kobotů dosáhl v roce 2021 celkem 32 300 kusů. Zejména v době, kdy je pro společnosti stále obtížnější najít a udržet si vhodné zaměstnance, mají tyto technologie v mnoha případech cenu zlata. A když je řeč o zlatě, někdo by mohl položit otázku: Koboty jsou určitě extrémně drahé, že? Kdy se taková investice vyplatí?
Společnost OMRON, odborník na automatizaci, by chtěla tyto obavy zmírnit, především u malých a středních firem – chytrá a integrovaná robotická řešení, stejně jako koboty a mobilní roboty, jsou proveditelná a cenově dostupná. Pro ty, kteří chtějí odhadnout návratnost investice, nabízí kalkulátor návratnosti investice společnosti OMRON rychlý a snadný přehled.
Koboty a autonomní mobilní roboty (AMR) jsou vhodné jak pro malé a střední podniky, tak i pro velké společnosti. Provádějí úkoly, jako je přeprava, paletizace, nakládání a vykládání strojů, montáž, lakování nebo svařování. Je možné je rychle a flexibilně přenastavovat a mohou je programovat i neodborníci. Doplňování materiálu lze zefektivnit pomocí autonomních mobilních robotů a nakládání strojů a procesy pomocí kobotů. Pro úspěšnou realizaci takových projektů a urychlení integrace robotů je však zapotřebí know-how a partneři, kteří se v dané problematice vyznají. A především musí být do projektu od začátku zapojeni zaměstnanci, kterým musí být poskytnuty informace, aby se mohli společně podílet na změně.
Zde je několik tipů, které by společnosti měly mít na paměti při integraci kobotů:
1. Zjistěte, kde a jak může robotika podpořit zaměstnance
Na začátku projektu automatizace musí osoby s rozhodovací pravomocí a zaměstnanci společně zvážit, jak lze procesy zlepšit a zefektivnit. Některé úkoly zaměstnanci prováděli ručně a vždy stejným způsobem po mnoho let, aniž by si položili otázku: Musíme to dělat tímto způsobem? Nedalo by se to udělat jinak a lépe? Začátek každého projektu automatizace proto musí začít komplexním plánováním, do kterého se v ideálním případě zapojí všichni, kdo se na současných i budoucích procesech podílejí.
Zaměstnanci a operátoři by měli být vždy v centru pozornosti, měli by vědět a naučit se, že roboty jim mohou pomoci, zatímco oni se budou moci věnovat jiným a zajímavějším úkolům. Koboty mohou zaměstnancům pomoci zbavit se monotónní, fyzicky náročné nebo nebezpečné práce. Příkladem může být zvedání těžkých břemen, jednoduché aplikace sloužící k přemísťování, manipulace s díly, třídění a paletizace nebo práce, které mohou ohrozit zdraví. Skutečným koncovým zákazníkem technologie kobotů není firma jako taková, ale zaměstnanec nebo operátor. Pokud je nespokojen, je investice do kobotů od počátku odsouzena k nezdaru. Do takového projektu musí být od samého počátku zapojeny všechny zúčastněné strany, např. oddělení bezpečnosti práce, podniková rada, operátor a IT oddělení.