Zavedením inovativního kobota zvyšuje společnost Leica Geosystems bezpečnost na pracovišti
Zveřejněno Flexible Manufacturing v 11. Únor 2021
Kolaborativní robot automatizuje manipulaci s tácy a tím zvyšuje bezpečnost a ergonomii v nebezpečném pracovním prostředí.
Společnost Leica Geosystems hledala univerzální řešení pro automatizaci manipulace s tácy, na kterých jsou předměty plněny epoxidovou pryskyřicí. Její volbou se na doporučení společnosti Gibotech, partnera pro řešení společnosti OMRON, nakonec stal kolaborativní robot (kobot) OMRON TM.
Leica Geosystems je mezinárodní společnost, která se specializuje na dodávky prémiových senzorů, softwaru a služeb pracovníkům v odvětvích, jako jsou geodetické práce, stavebnictví, infrastruktura, těžba, letectví, výroba a mnoho dalších. Pro své oddělení řízení strojů v dánském Odense společnost potřebovala zajistit flexibilní, přesný a bezpečný způsob, jak přesouvat tácy z regálů. Nové řešení mělo být nastavitelné a mělo zajistit přesné položení táců na místo, kde se předměty na nich umístěné naplní epoxidovou pryskyřicí.
Ochrana osob
Výpary z pryskyřice mají tu nevýhodu, že mohou poškodit lidské zdraví. Jejich vdechování může způsobit zánět a podráždění nosu, krku a plic.
Kobot OMRON TM se tedy jevil jako ideální řešení, neboť ho lze využít právě na místech, která představují pro pracovníky riziko. Součástí řešení jsou i systémy OMRON NX a NX-IO pro řízení strojů a platforma automatizace strojů Sysmac. Celý systém šlo snadno zakomponovat do výrobního procesu společnosti Leica a společnost Gibotech zajistila jeho integraci.
Jak přesně tedy kobot OMRON TM automatizuje proces manipulace s tácy? Nejprve zdvihne tácy z regálu s pomocí orientačního bodu TM, což může být logo nebo jiný znak, který kamerový systém kobota snadno rozpozná. Tento znak funguje jako referenční bod, podle něhož kobot rozeznává polohy dalších bodů kolem sebe, a to mu umožňuje pohyb.
V praxi to znamená, že se kobot může naučit rozeznat polohu určitého předmětu. S pomocí orientačního bodu je potom schopen zdvihnout a umístit předmět s vysokou přesností. Díky pozici orientačního bodu dokáže kobot určit polohu regálu i v případě, že dojde k jeho posunutí.
V pracovním procesu společnosti Leica je úkolem kobota zdvihnout tácy a umístit je pod stroj vytlačující epoxidovou pryskyřici. Tác je umístěn přesně tak, aby všechny předměty na něm mohly být naplněny. Kobot potom tácy přesune do regálu, kde pryskyřice během několika hodin zatuhne. Následně tác díky orientačnímu bodu TM vymění za nový.
Výhody používání kobota
Tento nový systém nevyžaduje přítomnost pracovníků u procesu plnění pryskyřicí, což zvyšuje bezpečnost a ergonomii pracovního prostředí. Zároveň to chrání zaměstnance společnosti Leica, kteří se nyní mohou věnovat jiným důležitým úkolům. Navíc se tím sníží náklady společnosti na pracovní sílu a výrobu.
Co k tomu říká Kenneth Jochumsen, projektový manažer společnosti OMRON? „Je to opravdu jedinečné a inovativní řešení, které jsme tady v severských zemích ještě neviděli. Za jeho vznikem stojí naše integrovaná technologická řešení a rozsáhlé znalosti průmyslové automatizace. Celý projekt byl veden v duchu hlavní myšlenky společnosti OMRON, tedy zajištění interaktivní a bezpečné spolupráce lidí a strojů.“
Bent Andersen, manažer dodávek produktů a zpracovatelských služeb společnosti Leica Geosystems, dodává: „V budoucnu plánujeme naši společnost ještě výrazně rozšířit, museli jsme proto najít takové řešení, které poroste spolu s námi. Řešení automatizace společnosti OMRON nás velice zaujalo, a to jak svou pružností a rozšiřitelností, tak i vlivem na bezpečnost pracovníků.“