Provoz bez svícení? S průmyslem 4.0 pořád ještě dost nepravděpodobné
Zveřejněno Industry 4.0 v 21. Duben 2022
Digitalizace není binární
Určité situace jednoznačně upřednostňují automatizovaný přístup bez zásahů člověka, jako například komplexní výroba elektronických součástek ve společnosti Foxconn, případně výroba v oblastech s vysokým rizikem kontaminace nebo výroba zaměřená na velké objemy a menší rozmanitost. Ale co výrobci, kteří tímto způsobem nepostupují a místo toho přesouvají velmi smíšenou výrobou v malých objemech, aby maximalizovali výběr zákazníků? Stojí jim v cestě k automatizaci jejich potřeba diverzifikovat? Naštěstí ne.
Nalezení správných rolí
V současné době dochází stále častěji k přesunu pracovníků k výrobním linkám a nasazování na pozice, kde jsou jejich dovednosti nejcennější. Spíše než o tradiční provozní úkoly se jedná o oblasti dohledu a spolupráci s kolaborativními roboty (koboty), kde jde lidská rychlost a obratnost ruku v ruce s neúnavnou efektivitou automatizovaného doprovodného pracovníka.Ověření konceptu
Důvěryhodní integrátoři jsou prvním kontaktním místem pro výrobce, kteří hledají zlepšení, a to od analýzy systému až po kompletní ověření konceptu, od samostatných aplikací na lince až po celá zařízení. Společnost OMRON také nabízí své služby v tomto procesu i své zkušební laboratoře a špičkové technologické provozy, kde lze vyrábět prototypové systémy, které přesně ukazují, jak mohou výrobci těžit z automatizace. Co tedy mohou výrobci očekávat?
Digitální pohled vpřed
Strojové vidění je rostoucí oblast automatizace s pokroky v 3D kamerových systémech, které zvyšují flexibilitu komplexních operací vychystávání a umísťování. Až donedávna mohly kamery zachytit produkty na lince pouze v pevných polohách. Dnes mohou kamery s vysokým rozlišením spolu s algoritmy strojového učení snadno identifikovat objekty náhodně umístěné v přepravních zásobnících. To výrazně zvyšuje životaschopnost kamerových systémů pro různé produkty, které pracují zvýšenou rychlostí na automatizovaných linkách.Pokroky v robotické technologii
Ať už se jedná o mobilní roboty nahrazující vysokozdvižný vozík, nebo o koboty pracující po boku lidské obsluhy, efektivita a spolehlivost opakovatelnosti se zde projevují ve stále větším počtu průmyslových odvětví. Koboty se například snadno programují, zejména ve srovnání s tradičnějšími průmyslovými roboty, a lze je snadno nasazovat na různé úkoly, což je výhodné především u velmi smíšené výroby. Tam, kde je cílem vysokorychlostní opakovatelnost, jsou ideální volbou průmyslové roboty – například delta roboty. V tomto ohledu se v poslední době pokročilo v oblasti nástrojů automatizovaného balení ovoce s novými designy chapadla, jež poprvé umožňují automatizované balení měkkého ovoce s využitím průmyslových robotů.