Rozvoj inteligentní a flexibilní produkce: norská univerzita založila novou výrobní laboratoř plnou robotů
Zveřejněno Industry 4.0 v 10. Únor 2021
Norská univerzita vědy a technologie (NTNU) vyvinula ve městě Ålesund novou výzkumnou laboratoř, jejímž cílem je podpořit vzdělávání a rozšířit implementaci automatizace a robotiky mezi tamními výrobci. Laboratoř využívá velké množství řešení OMRON, a to jak hardwarových, tak i softwarových.
Laboratoř pro výzkum a výrobu
Nová laboratoř s názvem „ManuLab“ se primárně zaměřuje na výzkum, ale její vybavení mohou využívat výzkumní pracovníci i výrobní společnosti z celého Norska. Mezi klíčové výzkumné oblasti, pro které se laboratoř využívá, patří například tváření kovů, vysokoenergetické laserové svařování, aditivní průmysl a průmysl 4.0 využívající bezdrátovou komunikaci, senzorové sítě, vzdělávací továrny, digitální dvojčata, rozšířená realita a virtuální realita, strojové učení a pokročilá kognitivní automatizace. Co se týká výroby, laboratoř ManuLab lze využít k testování možných aplikací průmyslové automatizace, například u výrobních linek.
Skok směrem k průmyslu 4.0
Univerzita se snažila pomoci norským výrobcům pokročit v produkci kupředu, a to prostřednictvím přechodu na výrobní procesy průmyslu 4.0 a koncept propojené továrny. Právě tehdy se zrodila koncepce laboratoře ManuLab. Původní univerzitní laboratoř byla ale zastaralá a chybělo v ní propojení jednotlivých systémů. Z toho důvodu univerzita potřebovala vyvinout novou laboratoř, kterou budou moci výrobci využívat pro ověřování svých konceptů a kde bude rovněž možné vzdělávat studenty.
Univerzita si následně jako jediného dodavatele řešení průmyslové automatizace pro novou laboratoř vybrala společnost OMRON. Její partner, společnost Amatec, zajišťoval integraci systémů. Torbjørn Hoel, oblastní vedoucí prodeje společnosti OMRON, vysvětluje: „Na začátku jsme měli konkurenci v podobě další společnosti. Představili jsme ale univerzitě naši filozofii „innovative-Automation“, což je náš plán, jak revitalizovat výrobní průmysl, a také náš koncept flexibilní produkce za použití mobilních robotů. Univerzitu to velmi zaujalo a nakonec jsme zakázku získali.“
Laboratoř využívá dva roboty Viper, čtyři kolaborativní roboty OMRON TM a čtyři autonomní mobilní roboty řady LD, robota Quattro, řídicí jednotku strojní automatizace Sysmac a mnoho dalších zařízení.
Testování inteligentních a flexibilních konceptů produkce
„Nyní je to úžasná laboratoř, ve které je možné realizovat skutečnou výrobu. Norští výrobci mají díky ní skvělou příležitost vyzkoušet si své nápady a koncepty. Mohou si vyzkoušet všemožné prototypy, otestovat jejich fungování a zjistit, jak co nejlépe implementovat robotiku do svých výrobních linek. Jedná se tedy zároveň i o jakousi předváděcí místnost pro inteligentní a flexibilní výrobu a navíc skvěle zapadá do naší strategie poskytování integrovaných, inteligentních a interaktivních řešení,“ dodal Torbjørn.
Projekt byl dokončen v září roku 2020. „Společnost OMRON nás neustále překvapovala. Velmi nám pomohlo, že jsme mohli spolupracovat s místním poskytovatelem celkových řešení, včetně robotiky, který má navíc hluboké znalosti a zkušenosti s automatizací. Tým společnosti byl navíc skutečně schopný a velmi vstřícný,“ popsal spolupráci profesor Ola Jon Mork z univerzity NTNU.