Správné nástroje a technologie mohou umožnit pokročilou prediktivní údržbu, prevenci problematických míst a optimalizaci. Zjistěte, jak digitalizace překlenuje propast mezi staršími systémy a průmyslem 4.0.
Digitalizace bezpochyby nastavuje vysoké standardy efektivity a kapacity ve výrobě. V dnešní době, kdy se výrobci stále více přibližují k průmyslu 4.0, už není otázkou „jestli“, ale „kdy“ budou výrobní společnosti moci využívat data, jež vznikají s každým kusem, který sjede z linky. Jak tradiční společnosti podnikají první kroky k digitalizaci a využití těchto dat? Jak mohou využít potenciál v každém výrobním systému ke zlepšení a optimalizaci výkonu? A jaký je nejjednodušší způsob, jak využít sílu cloud computingu a umělé inteligence na úrovni stroje?
Jak víme, ne každá moderní továrna je technologicky vyspělý showroom postavený na zelené louce s vymydlenými pracovníky v laboratorních pláštích. Ve skutečnosti mnoho z nich ani nemusí být tak moderní, ale to neznamená, že nemohou využívat moderní nástroje, procesy a osvědčené postupy, které jsou charakteristickými znaky produktivní a úspěšné továrny. V této cestě k modernosti se digitalizace stala životně důležitým prvkem, který majitelům a výrobním ředitelům umožňuje začít využívat data, která mohou poskytnout zásadní vodítka ke zlepšení výroby.
Začněte se senzory
Nové normy účinnosti a kvality se stávají standardem a ti, kteří hledají konkurenční výhodu, se stále více obracejí k digitalizaci. Senzory (od velmi jednoduchých až po vysoce složité) lze začlenit do všech typů výrobních linek a měřit s nimi vše od teploty a rychlosti jednotky až po výstupní tvar a velikost, hmotnost a tvrdost a skoro vše mezi tím. V závislosti na potřebách výrobce mohou být senzory součástí bezdrátové sítě, mohou vzdáleně odesílat signály nebo mohou být připojeny přímo do stávajícího výrobního systému.
Od nezpracovaných dat po životně důležité informace
Výsledným výstupem z těchto senzorů jsou nezpracovaná data, ze kterých při správném použití lze získat informace sloužící k zvýšení efektivity, odstranění problematických míst, snížení prostojů a optimalizaci výrobních cyklů. Data je před analýzou nutné uložit – buď na interní server, nebo pomocí cloudové služby, vyžaduje-li větší rozsah dat rozšíření a zpracování mimo pracoviště. Přesný objem potřebného úložiště závisí na aplikaci, úrovni digitalizace, výstupní podobě a požadované analýze. Pro srovnání, výrobní linka s jednoduchými senzory, která má monitorovat výkon, bude generovat podstatně méně dat než linka s kamerami pro kontrolu kvality monitorující více typů forem produktů.
Cloud, nebo edge?
Propojení datových bodů z různých bran ve výrobním procesu je důležitým prvním krokem. Rychlost mnoha výrobních linek je jedním z mnoha určujících faktorů v tom, co se stane dál. Po zachycení dat je nutné je uložit a zpracovat. Pokud je nutná intenzivní analýza (kvůli prevenci problematických míst, korelační analýze atd.), nabízí se využít místní úložiště. Pokud má být zpracováno velké množství dat, může být upřednostněno cloudové řešení, i když pokud je vyžadováno zpracování v reálném čase, může neustálé ukládání dat do cloudu a z cloudu způsobit zpoždění v důsledku latence. Pak jsou ideální volbou zařízení Edge, protože umožňují zpracování velké části dat v blízkosti samotného stroje, aniž by bylo nutné přetížit síť proudy souborů určených ke zpracování v cloudu. Jednoduše řečeno: při zpracování dat na úrovni stroje lze výsledky zpřístupnit rychleji a za nižší cenu, vše ale závisí na konkrétních potřebách aplikace, které lze určit s podporou společnosti OMRON společně s naší partnerskou sítí.
Vytvoření spravovatelného systému
Samozřejmě existují řešení, která mohou pomoci zjednodušit a automatizovat celý proces. Například automatizační platforma Sysmac společnosti OMRON zajišťuje spojení všech systémů do smysluplného a spravovatelného systému a přináší osvědčené řešení, které poskytuje výkonné a robustní možnosti záznamu a zpracování dat. Platforma Sysmac poskytuje přesné a předvídatelné snímání a analýzu dat a využívá modul umělé inteligence, který umožňuje prediktivní analýzu dat v reálném čase. Využívá řídicí jednotku, která zahrnuje přímé připojení k databázi SQL s kompatibilitou OPC-UA a MQTT. Poskytuje jednotné ovládání celého stroje nebo výrobní buňky a lze ji snadno nakonfigurovat tak, aby vyhovovala jakémukoli prostředí.
Řada Sysmac byla vyvinuta s ohledem na bezpečnost a snadné použití a majitelům továren, kteří chtějí využít výhod digitalizace, přináší spolehlivost, robustnost a rychlé ovládání. Ovládání vstupů a výstupů ze senzorů a akčních členů, kamerových a pohybových řídicích jednotek, IO a bezpečnosti se dá snadno zapojit do sítě a ovládat. Takže ať už jde o sledovatelnost výroby, prediktivní údržbu, simulaci změn, nebo řešení problémů, máte k dispozici osvědčené nástroje, které vám pomohou.
Kontaktujte nás
sdílet tento článek
X
Facebook
Linkedin
Kopírovat odkaz
Obraťte se na odborníky společnosti Omron
Máte nějaké otázky nebo potřebujete osobní radu? Neváhejte se obrátit na některého z našich specialistů.