Některé společnosti jsou lídry, pokud jde o vizionářství a využívání nejnovějších technologií. Jednou z takových organizací je Picomel Nutrition se sídlem v nizozemském Zeewolde. Společnost Picomel vyvíjí a pod privátní značkou vyrábí vysoce kvalitní příkrmy v lahvích pro kojence, batolata a předškolní děti. Zajišťuje balení a pod privátní značkou vyrábí také příkrmy s jedinečnou recepturou pro děti, které vyžadují speciální stravu. Přibližně 40 % nizozemských kojenců dostává výživu vyvinutou společností Picomel.
Jan Kees Verhage, zakladatel společnosti Picomel, vymyslel a navrhl „vertikální“ továrnu společnosti. Je to jediná továrna v Nizozemsku, která získala certifikaci udržitelnosti „BREEAM-NL Outstanding“. Jeho tvůrčí vize stála také za snahou co nejdříve vyvinout stroj budoucnosti. Aby toho dosáhl, požádal o pomoc výrobce strojů Van Mourik a využil automatizační technologie od společnosti OMRON Industrial Automation.
Jan Kees k tomu říká: „Hledali jsme společnost, která by mohla pomoci poskytnout kompletní řešení pro automatizaci. Potřebovali jsme také silnou technickou podporu, od ověření konceptu až po realizaci projektu. Van Mourik nám doporučil společnost OMRON a řešení společnosti OMRON přinesla potřebné odpovědi na výzvy, kterým jsme čelili.“
Stanovení standardů pro nový stroj
Společnosti Picomel, Van Mourik a OMRON úzce spolupracovaly při vývoji nového typu stroje. Aby se Picomel přizpůsobil výzvám a problémům na trhu, navrhl soubor požadavků na stroj, který chtěl postavit. Mělo se jednat o stroj s vysokou kapacitou, ale zároveň malými rozměry a možností rychlé výměny. Měl být schopen poradit si s víceformátovými produkty a různými velikostmi nádob. Měl být také intuitivní, aby operátoři nemuseli procházet intenzivním komplexním školením. V neposlední řadě měl být flexibilní, neměl produkovat žádný odpad a v porovnání se srovnatelnými stroji měl vydávat méně hluku.
Vytvoření nového stroje
„Každý metr čtvereční plochy navíc něco stojí,“ vysvětluje Jan-Kees a pokračuje: „Vybudováním vertikální továrny jsme chtěli zmenšit prostor a snížit náklady. Potřebovali jsme také kompaktnější stroje. Proto jsme se spojili s výrobcem strojů Van Mourikem a technologickými experty společnosti OMRON. Výsledkem byl servomat. Jedná se o plně integrovaný stroj na plnění nádob práškem, který se může pochlubit nejmenšími rozměry na světě (6 m²) a zároveň vysokým výkonem. Tradiční továrna by k dosažení stejné kapacity potřebovala čtyřikrát až pětkrát více prostoru.“
Martin Dannenberg, generální ředitel společnosti Van Mourik Yeast & Packaging, k tomu dodává: „Po důkladné analýze jsme zjistili, že pro správné řízení tohoto procesu potřebujeme technologii servopohonu. Díky tomuto ovládání a skutečnosti, že stroj lze relativně snadno převést na jiné formáty, můžeme dosáhnout vertikálního spuštění. To znamená přechod z nulové na plnou provozní kapacitu ve velmi krátké době.“