Společnost Delta Engineering vytvořila nového všestranného robota k interní kompletaci lepenkových palet pro výrobce. Společnost se zabývá návrhem strojů a řešení, jejichž účelem je zvýšit efektivitu zákazníků z hlediska nákladů na proces, pracovní sílu, obalový materiál nebo dopravu, což platí i v případě paletového kompletačního robota DPR200. Pohyby robota jsou řízeny automatizační platformou Sysmac společnosti OMRON, která poskytuje flexibilitu, spolehlivost a přesnost potřebné pro takto složitou operaci.
Výzva: Vývoj nového robota
Mnoho továren zabývajících se vyfukováním tradičně používá k přepravě produktů dřevěné palety. Prázdné palety se dopraví do továrny, naplní a poté přesunou do plnicího závodu. Při přepravě prázdných lahví mezi továrnami se však převáží především vzduch a pouze se tak zvyšuje potřeba přepravy. Společnost Delta Engineering si uvědomila, že pokud by bylo možné vyrábět lepenkové palety interně, výrazně by to snížilo množství silniční přepravy, což by umožnilo ekologicky udržitelnější provoz.
Řešení
Společnost proto vyvinula paletového kompletačního robota DPR200, který továrnám umožňuje vyrábět vlastní lepenkové palety všech velikostí až do 1 422 mm². Robota lze využít ke kompletaci až 100 000 palet ročně. To pomůže snížit náklady, potřebu přepravy a hmotnost palet ve srovnání s dřevěnými, které jsou těžké a špatně se s nimi zachází.
Další výhodou lepenkových palet je, že jsou recyklovatelné stejně jako papír nebo lepenka. Navíc jde o prostorově úsporné řešení, protože továrny již nebudou potřebovat skladovací prostor pro palety – budou si je totiž moci vyrobit samy, kdykoli je budou potřebovat.
Společnost však potřebovala dodavatele, který by jí poskytnul flexibilní platformu pro řízení pohybu robota, jenž musí zvládat výrobu palet různých velikostí a flexibilně lepit paletové díly. Lepidlo je třeba aplikovat na správná místa na paletové desce, na něž se připevní až devět lepenkových bloků, které také skládá robot.
Koen Hendrickx, vedoucí automatizační technik ve společnosti Delta Engineering, říká: „Vybrali jsme si společnost OMRON kvůli našemu dlouhodobému vztahu s nimi, jejich pověsti v oblasti průmyslové automatizace a inovací, snadné implementaci jejich automatizačního konceptu a kvalitní technické podpoře, kterou poskytují. Ohromila nás také velmi rychlá strojní síť EtherCAT platformy Sysmac, bezpečnostní implementace, koncept pohybu a schopnost společnosti OMRON dodat řešení v krátkém časovém horizontu.
Nový paletový kompletační robot DPR200 umožní továrnám interně vyrábět lepenkové palety, čímž se často vyhnou nutnosti přepravy a problémům spojeným s použitím dřevěných palet a snáze tak dosáhnou svých cílů v oblasti udržitelnosti. Řídicí jednotka Sysmac společnosti OMRON hrála klíčovou roli v naší snaze o poskytnutí flexibilní konstrukce, vysoké spolehlivosti a nejmodernějších technických komponent.“
Download case study
-
Bezpečnost integrovaná do automatizace strojů
-
Zrozen k pohonu strojů
-
Řídicí jednotka Sysmac – řada NX7
-
Servo Sysmac pro všeobecné použití
-
Řada NA – HMI Sysmac